Znanje je moč. Seznanite se z izrazi, ki vam bodo pomagali pri zdravljenju
Znanstvena veja, ki raziskuje strukturo organizma, njegove sisteme in funkcijske interakcije med temi sistemi.
Obstaja več vrst artritisa: osteoartritis, revmatoidni artritis in putika. Beseda artritis pomeni vnetje sklepa. Vnetje je naravna reakcija telesa na bolezni in poškodbe.
Proces med katerim z artroskopom preverimo in hkrati operiramo notranjost sklepa.
Cervikobrahialen sindrom (tudi cervikalni sindrom) je izraz za bolečine v vratu, ki se lahko razširijo do ramen in rok. Obstaja veliko razlogov za tovrstne bolečine.
Čolničasta kost (navikularna kost) je karpalna kost na radialni strani zapestja. Do zloma največkrat pride zaradi padca. Poškodovanec mora nositi mavec na zapestju približno 12 tednov.
Edem je zdravstveni izraz za oteklino. Otekline so naravna reakcija na poškodbe in vnetja. Otekline se lahko omejijo na manjša področja, ali pa se pojavijo po celotnem telesu.
Lateralni oz. zunanji epikondilitis nadlahtnice je majhna izboklina, malo ukrivljena naprej, ki je povezana z radialnimi stranskimi vezmi komolčnega sklepa (glejte teniški komolec).
Medialni ali notranji epikondilitis nadlahtnice je večji in bolj opazen od teniškega komolca in je usmerjen malo nazaj. Povezan je z ulnarno stransko vezjo komolčnega sklepa (glejte golfistični komolec).
Izraz zajema vse rehabilitacijske terapije, kot so aktivne/pasivne terapije, limfne drenaže, masaže, balneoterapije in vse oblike gibalnih terapij.
Mečnica in golenica tvorita spodnji del noge. Spodnji del mečnice tvori notranji del gležnja.
Golenični plato je zravnani konec golenice, ki je najbljižje trupu in ima dve sklepni površini (notranjo in zunanjo površino), ki sta v stiku s stegnenico. Dve križni vezi sta pritrjeni na sredino goleničnega platoja.
Golfistični komolec je redkejši pojav od teniškega komolca. Vpliva na ulnarno (medialno) epikondilo, ki je na drugi strani teniškega komolca.
Hematom nastopi ob poškodovanem tkivu (poškodba zaradi nesreče ali operacije), ko kri steče v okoliško mehko tkivo ali v sklepno votlino. Da bi preprečili širitev hematoma si na prizadeto območje položite hladne obkladke, območje rahlo masirajte in ga rahlo dvignite.
Hernija diska se pojavi, ko izstopi mehki oz. zdrizasti del med vretenčnima ploščama. To povzroči draženje in pritiska na disk. Pojavi se skoraj brez simptomov.
Hrbtenjača je del centralnega živčnega sistema, ki poteka skozi hrbtenični kanal, od možganov do zgornjega dela ledvene hrbtenice. Njen namen je prenašanje signalov med možgani in telesom.
Zelo elastično tkivo, ki deluje kot drsna plast. Pokriva površino sklepov.
Pogačica lahko skoči navzven pri povsem vsakdanjem gibu (skrčenju ali zravnanju) kolena. Lahko je tudi trajno izpahnjena. Do izpaha lahko pride na obeh straneh.
Zdravstveni izraz: Humerus.
Koželjnica (radius) in podlahtnica tvorita kosti podlakti.
Krčne žile so zavite, povečane žile pod površino kože. Najpogosteje se pojavljajo na nogah in gležnjih.
Razlikujemo med sprednjimi in zadnjimi križnimi vezmi. Obe vrsti vezi preprečujeta, da bi golenična grča zdrsnila naprej ali nazaj.
Stabilizirajo koleno na zunanji (lateralni) strani sklepa.
Teniški komolec nadlahtnice je majhna izboklina, malo ukrivljena naprej, ki je povezana z radialnimi stranskimi vezmi komolčnega sklepa (glejte teniški komolec).
Ledveni del hrbtenice je sestavljen iz petih vretenc, ki omogočajo upogibanje, raztegovanje in gibanje trupa. Bolečine povzročijo degenerativne spremembe v tem delu hrbtenice. Spremembe vključujejo osteoartritis vretenčnih sklepov ali poškodbo medvretenčnih ploščic.
Izraz označuje celotni sistem vezi (ligamentov), kot so stranske vezi. Izraz pomeni sistem treh posameznih vezi, ki so na zunanji strani gležnja in delujejo kot posamezna enota.
Bolečine v križu.
Del spinalnega kanala na spodnjem delu hrbta.
Boleče draženje hrbteničnih in kolčnih živcev ter napetost v mišicah hrbta, ki se pogosto razširijo v zadnjico in stegno.
Okrajšava: MR. Slikanje z magnetno resonanco je idealno za diagnosticiranje poškodb in sprememb mehkega tkiva (npr. poškodbe križnih vezi v kolenu) in medvretenčnih ploščic. Za razliko od skeniranja CAT, magnetna resonanca bolnikov ne izpostavlja sevanju.
Mečnica in golenica tvorita spodnji del noge. Spodnji del mečnice tvori zunanji del gležnja.
Golfistični komolec je redkejši pojav od teniškega komolca. Vpliva na ulnarno (medialno) epikondilo, ki je na drugi strani teniškega komolca.
Stabilizira koleno na notranji (medialni) strani sklepa.
Mediani živec (Nervus medianus) poteka skozi karpalni tunel v zapestju in skozi kazalec, sredinec, prstanec in palec.
Medvretenčna ploščica je obročkasta struktura, sestavljena iz fibro hrustanca in želatinastega jedra. Ploščice predstavljajo elastično povezavo med vretenci in omogočajo gibanje posameznih vretenc ter delujejo kot blažilci. Pri pokončni hoji postavljamo ogromno pritiska na medvretenčne ploščice.
Vsak vretenčni lok ima štiri odrastke, ki tvorijo vretenčni sklep, tako da povezujejo zgornnji in spodnji odrastek.
Meniskus je gumijasti disk C-oblike, ki služi kot blazinica za koleno. V vsakem kolenu sta dva meniskusa -- eden na zunanji strani kolena in eden na notranji strani kolena. Meniskus zagotavlja kolenu stabilnost tako, da razporeja pritisk in težo po kolenu, da je uravnoteženo. Strgan meniskus prepreči pravilno delovanje kolena.
V vsakem kolenu sta dva meniskusa. Meniskus je ploščica klinaste oblike in se kot blazinica nahaja na mestu, kjer se v kolenu stikata stegnenica in golenica. Zgrajen je iz tkiva, ki je zelo podobno hrustancu in deluje kot blažilnik za blaženje pritiskov v kolenu. Pri tem pritisk porazdeli po največji možni površini. Meniskusa tudi obdajata femoralne kondile in jih povezujeta s povšino goleničnega (tibialnega) platoja.
Okrajšava za slikanje z magnetno resonanco.
Kirurška tehnika, kjer poskušamo poškodovati čim manj prizadetega tkiva. Tovrstne operacije opravimo z zelo majnimi rezi, skozi katere vstavimo endoskop ali artroskop, s katerim potem operacijo dokončamo.
Nadlahtnica je zdravstveni izraz za kost roke.
Omogoča pacientom prilagajanje kota hrbta in nog.
Simptomi se pojavijo ob poškodbi medvretenčnih sklepov, ploščic, vezi, vratnih mišic in živčnih korenin.
Čolničasta kost (navikularna kost) je karpalna kost na radialni strani zapestja. Do zloma največkrat pride zaradi padca. Poškodovanec mora nositi mavec na zapestju približno 12 tednov.
Pretrganje sprednjih križnih vezi, medialnega meniskusa in medialnih kolateralnih vezi v kolenu.
Golfistični komolec nadlahtnice je večji in bolj opazen od teniškega komolca in je usmerjen malo nazaj. Povezan je z ulnarno stransko vezjo komolčnega sklepa (glejte golfistični komolec).
Narejena je iz elastičnega materiala, ki se prilega vsem delom telesa in rahlo pritiska na površino. S povečanjem proprioceptivnega učinka lahko pripomore k bolj nadzorovanemu gibanju sklepov.
Zunanji pripomočki za stabilizacijo s togimi ali poltogimi deli. Z nekaterimi opornicami lahko prilagodimo stopnje gibanja ali pa gibanje omejimo (npr. opornice za koleno).
Osteoartritis nastane pri poškodbah sklepa, ki jih lahko povzročijo okužbe, slaba drža telesa (kolena na O ali X) ali preobremenitev sklepa. Če se plast hrustanca stanjša in zravna, bo rentgentska slika pokazala, da se je tudi artikularna votlina zravnala.
Operacija kosti za poravnanje nepravilnosti v osi sklepov.
Ovojnica kite je ovoj, ki je napolnjen s tekočino in obdaja kito. Ovojnica služi kot zaščita kite in kitam omogoča, da drsijo.
Bolečina okoli pogačice, ki je lahko posledica različnih stanj.
Petna kost deluje kot zadnja točka pritrditve podplata stopala.
Plantarni fasciitis je najpogostejši vzrok za bolečine v peti. Plantarna fascia je kompaktno in raztegljivo tkivo, ki se nahaja v podplatu. Povezuje kost pete z ostalimi kostmi. Njena funkcija je ublažitev sil, ki se prenašajo na stopalo. Če si plantarno fascio nategnete, postane šibka in zatečena ter se lahko tudi vname. To povzroči bolečine v peti ali spodnjem delu stopala.
Podlahtnica in koželjnica tvorita kosti podlakti.
Pogačica okrepi vzvod prednjih mišic stegna (kvadricepsov), ki so povezane preko kolena in vse do golenice.
Obraba in poškodbe hrustanca lahko privedejo do osteoartritisa.
Izraz zajema vse poškodbe, ki vplivajo na strukturo kosti (npr. nesreča ali druge zunanje sile).
Stimulacija živčnih receptorjev z raztezanjem in pritiskanjem. Namen propriocepcije je stimuliranje dinamičnih in refleksnih odzivov mišic okoli sklepov. Opornice in trakovi prav tako izvajajo propriocepcijo.
(Okrajšava: CAT) Čeprav je tovrstna metoda primerno diagnostično orodje za slikanje skeleta in mehkih tkiv, je vseeno magnetno resonančno slikanje (MRI) primernejše za slikanje mehkih tkiv.
Proksimalni konec koželjnice, ki je s krožnimi vezmi pritrjen na podlahtnico, omogoča gibanje navzven in navznoter.
Rehabilitacija je proces prilagajanja telesno ali duševno prizadete osebe, za ponovno vključevanje v družbeno življenje in delo.
Postopek, ki uporablja sevanje kot sredstvo za slikanje človeškega telesa. Medtem ko je ta tehnika zelo primerna za preučevanje kostne strukture v telesu, se mehko tkivo vidi le medlo ali pa sploh ne. Za pregledovanje mehkega tkiva se je zato bolje posluževati tehnike CAT ali MR.
Ta sklep povezuje hrbtenico in obe strani medenice. Sakroiliakalni sklep nosi težo in pritisk trupa, zaradi česar je dovzeten za poškodbe.
Poškodba medianega živca v karpalnem tunelu zapestja.
Notranja plast sklepne kapsule, katere namen je proizvajanje in vsrkavanje sklepne tekočine.
Izraz se pogosto nanaša na zgornji sklep gležnja. Tri kosti sestavljajo zgornji del sklepa. Zunanja in notranja kost gležnja (spodnji konec mečnice in golenice) tvorita t. i. vdolbinico gležnja, v kateri počiva gleženjska kost (talus).
Proizvaja jo notranja membrana sklepne kapsule (synovialis). Ta tekočina deluje kot mazilo za hrustanec in zmanjšuje trenje v sklepu.
Notranja plast sklepne kapsule, katere namen je proizvajanje in vsrkavanje sklepne tekočine.
Proizvaja jo notranja membrana sklepne kapsule (synovialis). Ta tekočina deluje kot mazilo za hrustanec in zmanjšuje trenje v sklepu.
Kosti sklepa so prevlečene s plastjo hrustanca, ki ni viden na rentgenskem posnetku. Na posnetku vidimo luknjo med kostema, ki se zaradi osteoartritisa čedalje bolj zožuje.
Osteoartritis medvretenčnega sklepa.
Spodnji del noge lahko potegnemo naprej, če je sprednja križna vez strgana. Enako pa lahko spodnji del noge potisnemo nazaj, če je strgana zadnja križna vez.
Izraz označuje sistem stranskih (lateralnih) vezi zgornjega dela gležnja. Stranski gleženj povezujejo s petno kostjo in kostjo gležnja, zaradi česar imajo vezi glavno vlogo pri stabilizaciji sklepa gležnja.
Tendinitis je vnetje kit, ki povezujejo kost in mišico. Vnetje povzroči ponavljajoča obremenitev ali nenadna, resna poškodba.
Teniški komolec pomeni vnetje ali degenerativno spremembo radialne epikondile (epicondylus radialis), ki jo povzroči preobremenitev sklepa. Konzervativno zdravljenje predstavlja prvo stopnjo zdravljenja; operacija je potrebna le takrat, če bolečina ne popusti.
Pogosto nebakterijsko vnetje kite ali njene ovojnice.
Terapijo z udarnimi valovi so najprej uporabljali za razkol ledvičnih kamnov, nato pa še v ortopediji. Kratki visokoenergijski pulzi zvočnih valov izboljšajo pretok krvi in stimulirajo metabolizem ter pri tem lajšajo bolečine.
Mečnica in tibia (golenica) tvorita spodnji del noge. Spodnji del mečnice tvori notranji del gležnja.
Zvočne vibracije proizvajajo toploto v telesu. Termalni in mehanski učinki ultrazvoka izboljšajo pretok krvi.
Vratna arterija (arteria vertebralis) poteka skozi poseben kanal v stranskih nastavkih vratne hrbtenice navzgor v možgansko votlino in oskrbuje del možganov s krvjo in kisikom. Ob zožanju tega kanala ali stisnjenju vratne arterije (npr. zaradi osteoartritisa) lahko bolnik postane omotičen ali pa sliši zvonenje v ušesih.
Vratni del hrbtenice je ime sednih vretenc, ki se nahajajo med glavo in prsnim delom hrbtenice.
Vretenca so kostni del hrbtenice, ki jih povezujejo medvretenčne ploščice in tako tvorijo elastični sklep. Zadnji del vsakega vretenca se konča z vretenčnim lokom, ki obdaja hrbtenjačo.
Izraz opisuje sodobno obliko rehabilitacije po poškodbi; lahko se izvede z ali brez operacije. Namen funkcionalne terapije je mobilizacija poškodovanih udov ali sklepov v zgodnji fazi rehabilitacije. To pomaga preprečiti razgradnjo mišic, okorelost sklepov, trombozo ipd. Pri takšni vrsti terapij se uporabljajo opornice.
V medicini izraz zlom pomeni zlomljeno kost.
Zlom distalnega radiusa (koželjnice) v zapestju, ki je največrat posledica padca.
Teniški komolec pomeni vnetje ali degenerativno spremembo radialne (tudi lateralne, zunanje) epikondile (epicondylus radialis), ki jo povzroči preobremenitev sklepa. Konzervativno zdravljenje predstavlja prvo stopnjo zdravljenja; operacija je potrebna le takrat, če bolečina ne popusti.
Zvin je poškodba ene ali več vezi v sklepu, ki je napogostejša pri gležnju in prstih. Vez se nategne, pri hujši poškodbi pa se raztrga drobno tkivo v vezivu. Konzervativno-funkcionalna terapija se običajno izkaže za uspešno.